VZHLEDEM K MIMOŘÁDNÉMU OPATŘENÍ MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ (zaslané MŠMT dne 10.3.2020 pod č.j. MSMT-11703/2020-1) DDM ORLOVÁ OMEZUJE SVOU ČINNOST TAKTO: • uzavření všech dětských zájmových kroužků DDM a nepravidelných aktivit v Klubu Spirála • kurzy dos

Pavouci (Araneae)

Pavouci jsou dosti početnou skupinou bezobratlých, na celém světě jich existuje přibližně 40 000 druhů. Ač se to možná nezdá, tak jen v ČR jich najdeme přes 800.
Jejich tělo se skládá ze zadečku a hlavohrudi. Tyto dva články jsou odděleny mnohem užší stopkou. Na rozdíl od hmyzu mají osm kráčivých končetin. Osm mají také očí, a někteří pavouci mají zrak velice dobrý, např. skákavky které pomocí zraku loví. Klepítka se skládají ze dvou článků a ústí do nich vývody jedových žláz.
Určitě nejznámější schopností pavouků je schopnost tvorby pavučiny. Ta jim je umožněna díky snovacím žlázám, které na zadečků ústí do snovacích bradavek. Z nich pak vychází na vzduchu rychle tuhnoucí tekutina. Hřebínky na nohách ji pavouci spřádají ve vlákna - pavučinu.
Až na jednu výjimku jsou pavouci draví. Kořist loví buďto sami, nebo pomocí pavučiny. Potravu pak doslova vypijí. Kvůli uzkému jícnu totiž nemohou polykat větší kousky. Do chycené potravy, např. mouchy, tak vstříknou trávicí tekutinu která mouchu uvnitř zcela rozpustí a pavouk ji pak vypije.
Páření nemají samečci pavouků příliš jednoduché. Jednak jsou samičky většinou větší, ale hlavně většinou po páření samečka sežerou. Nakladená vajíčka pak samička nosí přilepená na těle, uloží je do hnízda nebo zapřede do kokonu.

Druhy chované v DDM Orlová  :

  • Sklípkan růžový (Grammostola rosea)

Jedná se o velmi mírný druh většího sklípkana původem z jihoamerických států Argentína, Bolívie, Chile. Vzhledem k tomu, že se jedná o horský druh, tak dorůstá velice pomalu a své maximální velikosti 70mm dosáhne až za několik let, kdy i dospívá. Patří mezi tzv. zemní sklípkany, to znamená, že si nehrabe nory ale pouze číhá v úkrytu.


 

  • Brachypelma albopilosum

Další druh zemního sklípkana Nového světa. Obývá Honduras a Kostariku. Jméno albopilosum dostala podle bělavých chloupků, které ji dávají nezaměnitelný vzhled. Jedná se o nesmírně klidný druh, který se jen vyjíměčně brání kousáním či vyčesáváním žahavých abdominálních chloupků. V dospělosti dosahuje velikosti asi 80mm.

  • Nhandu coloratovillosum

Další novosvětský zemní sklípkan. Byl popsán poměrně nedávno, teprve v roce 1996, ale do chovů se rozšířil velice brzy. Obývá Brazílii. Jedná se o zbarvením velice pěkný druh, který není ani příliš agresivní. Je velice žravý a rychle rostoucí, tudíž je pro chovatele velice atraktivní.


  • Hysterocrates hercules

    Jedná se o sklípkana pocházejícího z africké oblasti od státu Benin až po
    Nigérii. Dorůstá do velikosti 8 cm a patří mezi velice agresivní a toxicky významný druh.
    Patří mezi tzv. zemní sklípkany - hloubí si systém tunelů, které vystýlá pavučinou