VZHLEDEM K MIMOŘÁDNÉMU OPATŘENÍ MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ (zaslané MŠMT dne 10.3.2020 pod č.j. MSMT-11703/2020-1) DDM ORLOVÁ OMEZUJE SVOU ČINNOST TAKTO: • uzavření všech dětských zájmových kroužků DDM a nepravidelných aktivit v Klubu Spirála • kurzy dos

Rakovci (Malacostraca)

Rakovci jsou všeobecně dobře známou skupinou korýšů. Patří mezi ně například svinule, stínky, rakové, krevety a krabi. Jejich tělo se skládá z 19-20 článků. Hlava obvykle srůstá s hrudí a tvoří tzv. hlavohruď. Ta je pak kryta tvrdým krunýřem - karapaxem. Ten je trvrdý díky chitinu a vápenatým destičkám, které jej zpěvňují. Všechny články hlavohrudi nesou končetiny, ty trupové pak slouží k plavání. Obývají především vody, sladké i slané. Někteří se druhotně přizpůsobili životu na souši.

Druhy chované v DDM Orlová :

  • Rak modrý (Cherax quadricarinatus)

Krásně zbarvený druh raka pocházející ze sladkých  vod severní Austrálie. Obývá potoky, malá jezera zvaná "Billabongs" i velká jezera, kde jej najdeme až ve hloubce 5m. Oddělená populace obývá také sousedící ostrov Paupa Nová Guinea. Na změnu vnějších podmínek není nijak citlivý, obývá i silně kalné vody, a díky tomu se poměrně snadno chová. Zbarvení se pohybuje od tmavě hnědé až po modrou. Je poměrně velký, dorůstá do délky až 25cm a váhy až 300gr. Živí se převážně detritem, ale dokáže ulovit i hbíté vodní živočichy jako ryby nebo čolky.